Yapım Tekniği Açısından Kısa Film Türleri

05 Eyl
Yapım Tekniği Açısından Kısa Film Türleri

Yapım Tekniği Açısından Kısa Filmler
a. IMAX / 70 – 35 – 16 – 8 mm Filmle Yapılanlar:
100 yaşını geride bırakan sinema 3 mm’den, 75 mm’ye kadar çeşitli boyutlardaki filmlerle o büyülü görüntüleri beyaz perdeye aktararak var olmuştur. 1960 yılında NASA’nın uzay uçuşları için geliştirilen ortadan delikli 3 mm film bu aile içindeki en küçük üyedir. Ailenin en büyük üyesi olan 75 mm ise Lumiére’lerin 1900’de Paris Fuarı’nda yaptıkları gösteride kullanılmıştır.

b. Video / Dijital Kamera ile Yapılanlar
Klasik video kasetlerle yapılan kısa filmler bu grupta değerlendirilmektedir (VHS, SVHS, BETACAM, Hi8 gibi). Hatta bu yüzden Video Art olarak da anılmaktadır. Dijital Video (DV) kasetlerin yaygınlaşmaya başlamasıyla DV’ler de bu grupta değerlendirilmeye başlamıştır. İki formatı da karşılamak için “Digital Video” kavramı kullanılmaktadır ve yarışmalarda bu kategoride değerlendirilmektedir

c. Tam Dijital Ortamda Yapılanlar:
Dijital teknolojinin gelişimine bağlı olarak DV kameralar, Video Aktarım Kartları ve Dijital Kurgu programları büyük gelişmeler göstermiştir. Tüm bu imkanlar kullanılarak çekilen kısa filmler yabancı kısa film festivallerinde, “Computer Film” olarak anılmaya başlamıştır. DV kamera üreticilerinin 35 mm film standardını hedeflemelerinden bu yana, sinemanın dijitalleşmeye doğru kaydığı, diğer formatların yavaş yavaş ömrünü tamamlayacağı tahmin edilmektedir.

d. Dijital Fotoğraf Makineleriyle Yapılanlar (DSLR Film):
Son yıllarda sayısal video teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, özellikle DSLR (ing. Digital single-lens reflex) fotoğraf makinelerine çok yüksek çözünürlüğe sahip hareketli görüntüler kaydedebilme olanağı sağlamıştır. İlk olarak kısa film ve klip yapımcılarını etkilemekle birlikte animasyon ve sinema filmlerinin yaratılmasında da kullanılmaya başlanan DSLR fotoğraf makineleri, görüntü üretim maliyetlerinin düşmesine yardımcı olmuştur. Full HD çekim yapabilen objektifi değişebilen ve çok yüksek bir alan derinliği sağlayan DSLR’ler günümüzde kısa sürede amatör, profesyonel ya da bağımsız film yapımcılarının, alternatif video prodüksiyonlarının önemli bir parçası haline gelmiştir.

| ANİMASYON OKULU | 0 Yorum
Video Animasyon
Yazar Hakkında Bilgi
- www.videoanimasyon.com, Ulusal ve uluslararası anlamda başarı kazanmış kısa filmleri, ödüllü animasyon filmleri ve animasyon filmeri, belgeselleri, film yapım ve tekniği konusunda dersleri, (how to?) nasıl yapılır videolarını, özel çekilmiş ders videolarını, sizlerle paylaşmanın yanı sıra, hazırlamış olduğunuz kısa filmler, animasyonlar, belgesel ve diğer sinema türlerindeki amatör videolarını bizimle paylaşarak akademik ve sektörel olarak alanında uzman editörlerimizden eleştirel yorumlar almanızı ve çalışmalarınızı geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Video Animasyon

Bir Cevap Yazın