I. Ulusal Silhouette Kısa Film Festivali ve 1. Ulusal Senaryo Yarışması (Son Başvuru 20 Şubat 2015)

17 Eki
I. Ulusal Silhouette Kısa Film Festivali ve 1. Ulusal Senaryo Yarışması (Son Başvuru 20 Şubat 2015)

I. Ulusal Silhouette Kısa Film Festivali 11 – 17 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacaktır.

Son Başvuru Tarihi 20 Şubat 2015.

Açıklama /Silhouette Kısa Film Festivali Hakkında

Sinema sanatında özgün fikirler üretebilecek, farklı bakış açılarıyla sinemaya katkıda bulunabilecek sinema öğrencilerinin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine yardımcı olmak, kısa filmin gelişmesine katkıda bulunmak ve kısa filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak festivalin temel amacıdır.Festivalin bir diğer amacı da sinema ile ilgilenen öğrenciler, akademisyenler ve sinema alanında üretim yapan profesyonelleri bir araya getirip, düşünce ve birikimlerin paylaşılabildiği üretken bir ortam hazırlamaktır.


Önemi:

Sinema sektörünün önemli isimler, belgesel sinema, Türk sineması, bağımsız sinema ve sinemada senaryo gibi söyleşilerle kısa filmciler İzmir’de bir araya gelmektedir. Yarışmaya katılan filmler sinematografik açılardan, senaryo ve teknik açılardan incelenerek, bu konuda başarılı filmlere ödül verilmektedir.
Bu yıl ilki yapılacak olan bu festival neticesinde, İstanbul’da kısa film ve belgesel alanında önemli bir altyapı oluşturulmuştur. Festival süresince yalnızca güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinde değil diğer fakülte öğrencileri arasındada Silhouette Kısa Film Festivali’ne büyük bir ilgi gösterilmektedir. Öğrencilerin festival tarihlerinde salonları doldurması beklenmektedir.

Kapsam:

Festival kapsamında, kurmaca , belgesel, deneysel ve animasyon dalında yarışmaya katılan ve ön elemeyi geçmiş olan filmlerin gösterimleri yapılacak ve filmler yarışacaktır. Ayrıca kısa film ve sinema üzerine düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler düzenlenecektir. Bu yıl festivale konuk yönetmen ve akademisyenlerde katılacaklardır.

Son Başvuru Tarihi – 20 Şubat 2015

Genel Kurallar
 1. Yarışma, 18 yaş üzeri tüm katılımcılara açıktır.
 2. Başvuruda bulunacak kısa filmlerde konu ve tür sınırlamasına gidilmemiştir. Filmler; kurmaca, belgesel, deneysel, animasyon gibi türlerde de olabilir.
 3. Yarışmaya en fazla 2 filmle katılım gerçekleştirilir.
 4. Yarışmaya, süresi 20 dakikayı aşmayan (jenerik dahil) yapımlar katılabilir.
 5. Filmler, şu özelliklerde olmalıdır;
  • Görüntü oranı: 4:3, 16:9 veya sinemaskop olabilir.
  • Video ve ses aynı dosyada olmalıdır.
  • 720×576, 1280×720, 1920×1080 çözünürlükte olabilir.
 6. Yarışmaya başvuran yönetmen kendi ismini kullanmak zorundadır.
 7. Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi  20 Şubat 2015 ‘dir. Başvuruda bulunan katılımcılar, filimlerini ve aşağıda bulunan dökümanları, belirtilen tarihe kadar teslim etmelidirler.
 8. Yarışmaya 1 Ocak 2014 yılından itibaren çekilmiş filimler katılabilir.
 9. Daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak başvuruya engel değildir.
 10. Yarışmaya katılmak isteyen, Silhouette Kültür Sanat Derneği’ne eserleri ile birlikte aşağıda belirtilen dökümanlarla başvuracaktır.
 11. Yarışmaya başvurular elden ya da kargo ile yapılacaktır.
 12. Film sahipleri, el yazısı ile doldurulmuş ve mavi mürekkepli kalemle her sayfası imzalanmış, başvuru formu ile birlikte;
  • Filmin künyesi
  • Filmin 1000 karakteri geçmeyen özeti
  • Yönetmenin 500 karakteri geçmeyen biyografisi ve filmografisi
  • Yönetmenin fotoğrafı
  • Filmden 5 adet fotoğraf
  • Filmin varsa katıldığı festival ve kazandığı ödüllerin listesi
  • Ön jüri değerlendirmesi için filmin 4 adet dvd kopyası (vcd kabul edilmeyecektir)
  • Dvd kopyaların üzerlerine yönetmenin adı soyadı; filmin adı süresi ve yapım tarihi yazılmalıdır.
 13. Yarışmaya katılacak katılımcılar gerekli olan belge ve bilgileri, eksiksiz bir şekilde doldurulmuş başvuru formunu
 • Elden; ( Silhouette Kısa Film Yarışma Kurulu, Altayçeşme Mahallesi Atatürk Caddesi Engin Sokak No:6 Daire 1 Maltepe/ İSTANBUL )
 • Kargo ile adrese teslim edilmelidir.
 • 20 Şubat 2015 gününe kadar gerekli materyallerin verilen adrese ulaştırılması zorunludur.
 • Film değerlendirmeleri, sonuçlar ve yarışma sonucundaki gösterim formatı ile ilgili detaylı bilgi ayrıca bildirilecektir.
 • Yarışma katılım şartlarini yerine getirmeyen; filmleri, gerekli materyallerle belirtilen tarihe kadar teslim etmeyen yarışmacılar yarışma dışında kalacaklardır.
 • Yarışmanın yapılabilmesi için en az 10 filmin katılmış olması gerekir. Bu sayıya ulaşılamadığı takdirde yarışma açılamaz.
 • Başvuru belgesinde yazılı tüm bilgilerin doğruluğu imzalayan kişiyi bağlar. Bu bilgiler nedeni ile doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.
 • Yarışma organizsayonu (Silhouette Kültür Sanat Derneği) yarışmada derece almış olsun veya olmasın yarışmaya katılan tüm filmleri ticari olmayan gösterimlerde yapma, tanıtım amaçlı olmak üzere 60 saniyelik kısmını kullanma hakkına sahiptir.
 • Sonuçlar münferiden bildirilmeyecek, www.silhouetteksd.com ve www.silhouettekisafilmfestivali.com sitelerinden ilan edilecektir.

Yasal Sorumluluklar:

 1. Katılımcı, gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunun ve tüm izinlerinin alınmış olduğunu kabul, beyan ve taattüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, ünvan ve her türlü kazanımlar geri alınır. Ortaya çıkan hukuki durumda herhangi bir müeyyide ve muhatabiyet tamamen katılımcıya aittir. Oluşan durumdan Silhouette Kültür Sanat Derneği hiçbir sorumluluk kabul etmez.
 2. Filmde kullanılmış herhangi bir görüntü, müzik, metin ya da herhangi bir konuda doğabilecek telif hakları ile ilgili her türlü anlaşmazlığın tarafı, tek başına filmin yasal sahibidir.

Detaylı Bilgi İçin: http://www.silhouettekisafilmfestivali.com/

Öznur Mutlu / Silhouette Kısa Film Festivali Koordinatörü
oznurmutlu@silhouetteksd.com

| FİLM FESTİVALLERİ | 0 Yorum
Murat Aytaş
Yazar Hakkında Bilgi
- Research Assistant an Phd. / Ege Üniversitesi. Kısa Filmci, Belgeselci, Yazar. Daha fazla bilgi için. www.murataytas.com

Murat Aytaş

Bir Cevap Yazın