Game of Thrones 3D Animasyon Teknolojisi

24 Ekim 2014 16:04

UYARI: Videodaki bazı sahneler, bazı okurlarımız için rahatsızlık verici olabilir.

Günümüzde dizi ve filmlerin evrimi, bize bilimle ilgili pek çok şey anlatır. Evrim Ağacı olarak Game of Thrones hayranı olan okurlarımıza hayatlarının bu konuyla ilgili en ilgi çekici 11 dakikasını yaşatmadan önce, bilim, teknoloji ve sanat arasındaki hassas ilişkiden biraz söz etmek isteriz:

Kimi zaman insanlar bilimin hayatlarımızı nasıl etkilediğini anlamakta güçlük çekerler. Örneğin evrimsel biyoloji sahasındaki çalışmaları “Ne işimize yarayacak?” deyip kestirip atarlar. Binlerce yıllık felsefi sorulara nihai cevapları verebiliyor olması bir yana, evrimsel biyoloji sayısız hastalığın tedavisinden ve önlemlerinin geliştirilmesinden tutun da geleceğin teknolojilerini inşa etmemize kadar binbir alanda fayda sağlıyor.

Benzer bir soru, fizik sahasında da sıklıkla soruluyor. Örneğin “Işığın dondurulması ve hareketsiz kılınması ne işe yarayacak ki?” gibi sorular… Ya da yıldızların çalışma prensiplerini anlamamızın ne işimize yarayacağı konusundaki sorular. Bunlar ve daha burada sayamayacağımız binlerce bilimsel atılım da, insanı “insan” yapan derin bir merak duygusunun tatmin etmesi bir yana, hayatlarımızı doğrudan değiştirecek teknolojilerin temellerini hazırlıyor. Örneğin transistörlerin icadı, ancak mikroteknolojinin gelişmesiyle mümkün oldu. Mikroteknolojideki atılımlar içinse, doğadan öğrendiklerimiz ve ondan uyarladıklarımız muazzam önem arz ediyordu. Transistörler sayesinde bugün hayatlarımızda kullandığımız tüm karmaşık bilgisayarlı sistemler ve teknolojiler mümkün oldu. Mikrodünyayı anlamamızı sağlayan biyoloji, fizik ve kimya araştırmaları olmasaydı, bunlar asla mümkün olamayacaktı. Temel bilimler evrenle ilgili sistemli bir bilgi yığını oluşturup, hayata bakış açımızı ve benliğimizi değiştirip, derinleştirip, güçlendirdikçe, mühendislik gibi uygulamalı bilimler bu verilerden faydalanarak geleceğimizi belirliyorlar.

Teknolojinin hayatlarımızı kökünden değiştirdiği, çağları açıp kapatacak güce sahip olduğu aşikar. Bunun en güzel örneklerinden birini de sanat eserlerinde görüyoruz. Her geçen gün daha karmaşık görsel teknolojiler hayatlarımıza giriyor ve her yeni filmde, her yeni dizi sezonunda, hatta her yeni bölümde bunlar daha da gelişiyor, geliştiriliyor.

Burada, bunun örneklerinden birini göreceğiz. Gelmiş geçmiş en çok ses getiren dizilerden biri olan Game of Thrones, elbette büyük oranda bir animasyon ürünü. Ancak son derece gerçekçi ve etkileyici sahnelerle kendisine bol bol seyirci bulabiliyor (bol bol seks ve sık sık ölümlerin de buna etkisi var mutlaka tabii). Ancak Game of Thrones’un içeriğinin etkileyiciliği bir yana, bu etkileyicilikteki asıl pay sahibi olan görsel mühendislerin çalışmaları son derece etkileyici teknoloji örnekleri görmemizi sağlıyor.

Bilimin her alanını okurlarımıza taşımaya ve sizlerde bu konularda heyecan uyandırmaya çalışan bir ekip olarak, bunu paylaşmamız gerektiğini düşündük.

İyi seyirler.
Kaynakça: http://www.evrimagaci.org/video/23/173
Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)
Teşekkür: Cüneyt Özdaş (Evrim Ağacı Okuru)

Summary
Title
Game of Thrones 3D Animasyon Teknolojisi
Description

Gelmiş geçmiş en çok ses getiren dizilerden biri olan Game of Thrones, elbette büyük oranda bir animasyon ürünü. Ancak son derece gerçekçi ve etkileyici sahnelerle kendisine bol bol seyirci bulabiliyor (bol bol seks ve sık sık ölümlerin de buna etkisi var mutlaka tabii). Ancak Game of Thrones'un içeriğinin etkileyiciliği bir yana, bu etkileyicilikteki asıl pay sahibi olan görsel mühendislerin çalışmaları son derece etkileyici teknoloji örnekleri görmemizi sağlıyor.

Video Animasyon
Yazar Hakkında Bilgi
- www.videoanimasyon.com, Ulusal ve uluslararası anlamda başarı kazanmış kısa filmleri, ödüllü animasyon filmleri ve animasyon filmeri, belgeselleri, film yapım ve tekniği konusunda dersleri, (how to?) nasıl yapılır videolarını, özel çekilmiş ders videolarını, sizlerle paylaşmanın yanı sıra, hazırlamış olduğunuz kısa filmler, animasyonlar, belgesel ve diğer sinema türlerindeki amatör videolarını bizimle paylaşarak akademik ve sektörel olarak alanında uzman editörlerimizden eleştirel yorumlar almanızı ve çalışmalarınızı geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.