if İstanbul – 14. Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali

23 Ocak 2015 11:43

!f ² nedir?

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 14 yıldır 80.000 kişilik izleyici kitlesiyle kültür sanat hayatına yeni bir soluk getiren, dünyanın her yanından farklı bakışları sinemaseverlerle buluşturan ve düzenlediği partiler, atölyeler ve çeşitli etkinliklerle programını zenginleştiren bir oluşum.

Her yıl İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de Cinemaximum Sinemalarında Şubat ve Mart aylarında izleyicisiyle buluşan festival, filmleri farklı ve güncel temalar altında toplayarak izleyicisine ulaştırıyor. Bir festival tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi !f ² ile, Türkiye ve komşu ülkelerde 30’dan fazla kente festival ruhu taşıyor.

Türkiye’den Kısalar bölümüyle yüzlerce genç yönetmeni bir araya getiren !f, $15.000 ödüllü uluslararası yarışması !f Inspired / Keş!f ile dünyanın farklı ülkelerinden gelen 9 filmi ve tanınmış sinema profesyonellerini davet ederek İstanbul’u yenilikçi sinemanın merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlıyor. 2015 yılının diğer yarışmalı bölümü Aşk & Başka Bi’ Dünya ise başka bir dünya hayaline tutkulu filmleri uluslararası bir paylaşım platformunda bir araya getiriyor. Yarışma, başka bir dünya hayaline 10.000 USD’lik bir ödülle ile katkıda bulunuyor.

!f ²’yi kimler düzenliyor?

 

!f ² filmlerini !f İstanbul seçiyor, gösterimlerin organizasyonunu şehirlerdeki üniversiteler, dernekler, sanat inisiyatifleri ve sivil toplum kuruluşlardan sinemaseverler yapıyor. Gönüllülüğe dayanan bu işbirliği 5 yıldır kesintisiz sürüyor ve her yıl daha da büyüyor. Siz de bu sinema ağına katılmak ve kendi şehrinizde !f filmlerinin gösterilmesini sağlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gösterimler nasıl gerçekleşiyor?

!f ² partnerimiz olan Medianova, seçilen 5 filmi festivalin son üç gününde ortaklarımıza açıyor ve İstanbul sinemalarıyla aynı anda, internet üzerinden gösterime sokuyor. Yüksek görüntü kalitesiyle gösterilen bu filmler aynı anda tüm ortak şehirlerde sinemaseverlere ulaşıyor. İstanbul’daki gösterimlerin ardından filmlerin yönetmenleriyle salonda söyleşi yapılırken ortak şehirlerimizdeki izleyiciler de internet üzerinden bu anı canlı izleyebiliyor ve yönetmene sorularını gönderebiliyor.

!f ²: İstanbul’dan Canlı 2015 filmleri
1001 Gram / Bent Hamer
Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi / Ossama Mohammed, Wiam Simav Bedirxan*
Hayat Var! Yırca, Validebağ / Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi: Kazım Kızıl, Validebağ Direnişi: Hakan Tosun*
Yes Men İsyanda / Laura Nix, The Yes Men*
Yuva Öğretmeni (Haganenet) / Nadav Lapid
Kaynak ve detaylı bilgi : http://www.ifistanbul.com/
Can Aslahan
Yazar Hakkında Bilgi
-

Can Aslahan

Bir Cevap Yazın