“Aklıma Bir Fikir Geldi – VI” – Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması (Son Başvuru 5 Aralık 2014)

24 Eki
“Aklıma Bir Fikir Geldi – VI” – Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması (Son Başvuru 5 Aralık 2014)

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü desteğiyle RATEM tarafından düzenlenen “Telif Hakları” temalı iletişim fikirleri yarışması: “Aklıma Bir Fikir Geldi – VI” için başvurular başladı.
Televizyon – Radyo ve Gazete-Dergi (Basın İlanı) kategorilerinde dokuz ayrı ödülün verileceği yarışmaya eser gönderimi için son tarih 5 Aralık 2014.

FİKRİ MÜLKİYET HAKKINA DUYARLILIK İÇİN

“İLETİŞİM FİKİRLERİ YARIŞMASI”
BAŞVURU KOŞULLARI

KONU BAŞLIĞI: “Aklıma Bir Fikir Geldi”
TÜRÜ : Televizyon, Radyo ve Yazılı Basın’da iletişim uygulamaları
gerçekleştirilebilecek nitelikte bir iletişim fikri çalışması
AMACI:“Aklıma Bir Fikir Geldi” sloganı kapsamında, kamuoyunun fikir eserlerinin korunması ve korsanla mücadele konusunda uyarılmasını ve sektörel bilincin geliştirilmesini amaçlayan, radyo, televizyon, gazete ve dergi mecralarında yayınlanacak nitelikte bir iletişim fikri ve kampanyasını geliştirmek.
KAPSAMI:Üniversite öğrencileri, eğitim-öğretim dünyası, Fikir ve Sanat Eserleri konusunda çalışmalar yürüten, konunun tarafı olan kamu ve özel sektör kurumları ile sivil toplum kuruluşları, kitle iletişim araçları ile fikir ve sanat eserlerinin üretimini, dağıtımını gerçekleştiren tüm kişi ve kuruluşlar
SÜRESİ: Başvurular 5 Aralık 2014 tarihine kadar alınacaktır.
KATILIM KOŞULLARI
1- Yarışmaya üniversitelerimizde öğrenim gören tüm öğrencilerimiz katılabilir.
2- Sosyal Sorumluluk Kampanyası olarak düşünülen iletişim fikirleri kapsamında hazırlanacak olan televizyon, radyo ve yazılı basın uygulama örnekleri son başvuru tarihine kadar teslim edilmiş olacaktır.
3- Radyo ve TV için ses ve görüntülü olarak yapılacak çalışmalar CD-DVD ortamında verilecek olup çalışmalar 30 sn. yi geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Gazete ve dergi mecraları için tam sayfa dergi ilanı çalışılmalıdır. Bir tek mecrada çalışma yapılabileceği gibi, birden fazla mecrada da çalışma yapılabilir. Gazete ve dergi için üretilen çalışmalar basılı ve aynı zamanda CD ortamında teslim edilmelidir.
4- Yarışmaya gönderilecek tüm çalışmalara sadece rumuz yazılmalıdır. Ad, Üniversite, Fakülte vb. diğer bilgiler sadece katılım formunda bulunmalıdır.
5- Gazete ve dergi ilan çalışmalarının paspartulu çıktısı ve rumuzun yazılı olduğu uygulamalar, büyük boy bir zarfın içine koyulmalı, zarfın üzerinde de sadece rumuz olmalı; ad, soyadı, adres, telefon ve sınıf-bölüm ve rumuz bilgilerinin yazılacağı katılım formu ile birlikte zarfa konularak kapatılmalıdır. Çalışmaların katılım formu ve zarfın üzerindeki rumuz aynı olmalıdır. Katılım formunda eğer çalışmalar bir ekip tarafından gerçekleştirilmişse, tüm ekip üyelerinin bilgileri ve imzaları olmalıdır. Radyo ve TV çalışmalarının bulunduğu CD üzerinde de yine aday proje grubunun rumuzu bulunmalıdır. Adaylar www.ratem.org web adresinden katılım formuna erişebilirler. Katılım formunun bir kopyası üniversite yönetimlerine ayrıca gönderilmiştir.
7- Duru ve temiz bir Türkçe kullanımı değerlendirmede ilk koşuldur. Yarışmaya katılan işler Seçiciler Kurulu tarafından öncelikli olarak imla ve dil bilgisi değerlendirmesinden geçecektir. Daha sonra konuya uygunluk, yaratıcı fikir ve sunum ile uygulamalar dikkate alınacaktır.
8- Yarışmada dereceye giren eserler 2014 yılı Aralık ayı içinde öğrencilere, okullara ve kamuoyuna gerçekleştirilecek olan bir ödül töreni ile duyurulacaktır.
ÖDÜLLER
TELEVİZYON
Birinciye : 4.000 TL
İkinciye : 3.000 TL
Üçüncüye: 2.000 TL
RADYO
Birinciye: 2.000 TL
İkinciye: 1.500 TL
Üçüncüye:1.000 TL
GAZETE – DERGİ
Birinciye: 2.000 TL
İkinciye: 1.500 TL
Üçüncüye:1.000 TL
SEÇİCİ KURUL (Soyadına göre alfabetik sırada)

Taner AKVARDAR Yönetmen
Prof. Dr. Vedat DEMİR İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi
Dr. Nimet ERSİN TRT Strateji Müşaviri
Dursun GÜLERYÜZ RATEM Yönetim Kurulu Başkanı
Yusuf GÜRSOY RATEM Yönetim Kurulu Üyesi
Şebnem HOŞCAN Radyo Programcısı
Bilge KILIÇ Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Meslek Birlikleri Dairesi Başkanı
Nurullah ÖZTÜRK RTÜK Üyesi
YARIŞMA TAKVİMİ
Son Başvuru Tarihi 5 Aralık 2014
BAŞVURULAR NEREYE GÖNDERİLECEK?
Başvurular RATEM’in İstanbul adresine gönderilecektir.

Adres :
RATEM

Tel: 212 283 15 70 Faks:212 283 15 69

E-Posta : ratem@ratem.org
www.ratem.org

Aklıma Bir Fikir Geldi!

Değerli gençler,

Eser sahiplerinin haklarının korunması, yasadışı uygulamaların gelişiminin durdurulması, müzik, sinema, bilimsel çalışma, edebiyat ve yazılım gibi üretim alanlarının olumsuz etkilenmemesi ve fikir hakları alanının korunarak uluslararası platformda saygınlığımızın sağlanması amaçlarıyla düzenlediğimiz bu yarışmada sizlerin fikirlerinin büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Sizler yaratıcı fikirlerinizle, toplumun bu konuda duyarlılığının gelişmesini sağlayacak, “fikri hak” alanının bir insan hakkı olduğu bilincini yaygınlaştıracaksınız.
Sizden Ne Bekliyoruz

Fikir ve sanat eserleri sahipliği konusunda toplumsal duyarlılığın geliştirilmesini sağlayan, korsanla mücadele konusuna dikkat çeken fikirlerinizin Televizyon, Radyo, Gazete-Dergi İlanı mecralarından herhangi birine uygulanmış örneklerini bekliyoruz.
İsteyen istediği kadar eserle, istediği mecrada başvuruda bulunabilir. Mecraları fikrinizi anlatırken destekleyici olarak kullanabileceğiniz gibi (aynı fikri üç mecraya uygulamak gibi), birbirinden farklı fikirlerle ayrı ayrı mecralarda uygulanmış eserler de üretebilirsiniz. Ayrı fikirlerle üretilen eserlerin ayrı bir rumuz ve ayrı bir zarf içinde olması önerilir.

Kullanılacak Mecralar

TV

30 saniyeyi geçmeyecek film

Radyo

30 saniyeyi geçmeyecek radyo spotu

Gazete – Dergi

Ölçü, 21*29.7 cm. (300dpi)

Zorunluluklar

Duru ve temiz bir Türkçe kullanmanız, ‘olmazsa olmaz’ ilk koşul. Gönderdiğiniz işler öncelikli olarak imla ve dil bilgisi değerlendirmesinden geçecek. . Daha sonra konuya uygunluk, yaratıcı fikir ve sunum ile uygulamalar dikkate alınacaktır.

Son Katılım Tarihi: 5 Aralık 2014

Ayrıntılı bilgi: www.ratem.org

| FİLM FESTİVALLERİ | 0 Yorum
Murat Aytaş
Yazar Hakkında Bilgi
- Research Assistant an Phd. / Ege Üniversitesi. Kısa Filmci, Belgeselci, Yazar. Daha fazla bilgi için. www.murataytas.com

Murat Aytaş

Bir Cevap Yazın