Akbank 11. Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı (Son Başvuru 29 Kasım 2014)

16 Eki
Akbank 11. Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı (Son Başvuru 29 Kasım 2014)

Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan Akbank Kısa Film Festivali bu yıl 11. yaşını kutluyor. Festival, bu yıl ilk kez yabancı yönetmenlerin katılımını genişletiyor ve hem Ulusal Yarışma hem de Uluslararası Yarışma olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. Aynı zamanda, deneysel film kategorisinde yer alan yapımlar da bu sene yarışmaya katılabiliyor. Yeni fikirleri desteklemeyi, genç sinemacılara kendilerini gösterme olanağı ve kısa film kültürüne katkı sağlamayı amaçlayan Festival, 16 – 26 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Akbank 11. Kısa Film Festivali programında, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Yarışma Dışı Seçki” “Kısadan Uzuna”, “Özel Gösterim” ve “Deneyimler” bölümlerinin yanı sıra Atölye çalşmaları ve Söyleşiler yer alıyor.

Festival kapsamında, düzenlenecek kısa film yarışmasının son başvuru tarihi ise 29 Kasım 2014, Cumartesi. “Kurmaca, “Belgesel”, “Deneysel” ve “Canlandırma” kategorileri kapsamında ön eleme jürisinden geçip yarışmalı bölümlere katılmaya hak kazanan filmler, “Festival Kısaları” bölümünde izleyicilerle buluşacak. Ulusal yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapım 5.000 $ ile ödüllendirilecek. Uluslararası yarışma bölümünde ise en iyi film aynı şekilde 5.000 $ para ödülü almaya hak kazanacak.

Akbank 11. Kısa Film Festivali yarışması başvuru formları ve koşullarına aşağıdaki başlıklar üzerinden ulaşabilirsiniz.

YARIŞMA KATILIM KOŞULLARI
1- Film veya video formatlarında çekilmiş kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerindeki yapımlar yarışmalara katılabilir.
2- Yarışmalar, ulusal ve uluslararası olmak üzere iki kategoride yapılmaktadır.
3- Ulusal yarışmaya T.C. uyruklu herkes katılabilir. (Akbank çalışanları yarışmaya katılamaz.)
4-Uluslararası yarışmaya yabancı veya T.C. uyruklu herkes katılabilir. (Akbank çalışanları yarışmaya katılamaz.)
5- Süresi 30 dakikayı aşmayan filmler başvuru yapabilir.
6- Katılacak filmler “PAL” sistemiyle kaydedilmiş olmalıdır.
7-1 Ocak 2014’ten itibaren hazırlanmış olan filmler başvuru yapabilir. Akbank Kısa Film Festivali dışındaki ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış olmak, ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak katılmaya engel değildir.
8- Festivale katılmak isteyenler, başvuru formunu Akbank Sanat’tan veya festivalin web sayfasından edinebilirler.
9-Birden fazla filmle yarışmalara katılmak serbesttir.
10- Festivale gönderilen filmlerin, yönetmen adı belirtilerek ticari amaç gözetmeksizin Akbank Sanat etkinliklerinde yer alması ve “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” etkinliğinde gösterilmesi yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
11-Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir. Ön seçici kurul bir filmi “Yarışma Dışı Seçki” bölümüne önerebilir.
12- Ön elemeyi geçmiş filmler festival kapsamında oluşturulacak programda izleyiciyle buluşacaktır.
13- Festivalin son başvuru tarihi 29 Kasım 2014‘tür.
14-Katılımcıların, en geç bu tarihe kadar Akbank Sanat adresine;
a- Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu (veya www.akbankkisafilm.com adresinden doldurulmuş online başvuru formunun imzalı çıktısı)
b- Filmin 1 adet Blu-Ray veya DVD kopyası (İngilizce altyazılı)
c- Başvuru CDsini göndermelidir. (CDnin içinde olması gerekenler aşağıdaki gibidir)
Festival kataloğu için filmle ilgili iki adet görsel (jpeg formatında, en az 1920×1080 piksel boyutlarında)
Filmin diyalog metni
Başvuru formunda yazan film bilgilerinin bulunduğu Word dosyası (ulusal filmler için Türkçe ve İngilizce , uluslararası filmler için İngilizce yazılmış olarak)
15- Ulusal ve Uluslararası kategoride “En İyi Film” ödülü alan eserlerin sahipleri Akbank Sanat tarafından 5.000’er USD ile ödüllendirilecektir.
16-Ön elemeyi geçen filmler için gereken festival gösterim kopyaları, eser sahipleri tarafından dijital video (HD-H264 veya Blu-Ray) formatında hazırlanmalı ve festival komitesine ulaştırılmalıdır.
17-Katılan filmler festival sonrası iade edilmez.
18-Filmlerin İngilizce altyazıları tamamlanmış ve filmin üzerine yazılmış olarak teslim edilmesi mecburidir. Ulusal yarışmada orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin, Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
19-Telif hakları konusunda sorumluluk eser sahibinindir.
20-Festivale katılan filmler önce ön elemeden geçecektir. Festival ödül töreninden bir gün önce yapılacak jüri toplantısında, jüri kararıyla kesin sonuçlar belirlenecek ve festival ödül töreninde açıklanacaktır.

Başvuru Formu ve diğer detaylar için:

http://www.akbanksanat.com/kisa-film-festivali/basvuru

 

| FİLM FESTİVALLERİ, Genel | 0 Yorum
Murat Aytaş
Yazar Hakkında Bilgi
- Research Assistant an Phd. / Ege Üniversitesi. Kısa Filmci, Belgeselci, Yazar. Daha fazla bilgi için. www.murataytas.com

Murat Aytaş

Bir Cevap Yazın