3D Animasyon ve Tasarım Programları

10 Ara
3D Animasyon ve Tasarım Programları

Aşağıdaki ilk üç program hem dünyada oturmuş hem de ülkemizde geleceği olan programlar, ayrıca eğitim için kaynak bulmak da kolay.
1-)3Ds Max
Aile: Autodesk
Kullanım Alanı: Genel Modelleme, Animasyon, Riging (iskeletleştirme), Mimari, İnşaat, Oyun Sektörü, ıvır zıvır. Ama eskidi artık bu yazılım ya. Devri kapanmak üzere.
Özellikleri: Bol Plug-in (Eklenti) desteği, bol yardımcı Türkçe kaynak, Mental Render, IP (Net) Render, Program sürümleri için ayrıntılı özellik karşılaştıma sayfası.
3ds max animasyon programı
Halk arasında Max diye anılan 3Ds Max, başlangıç için çok sağlam bir program. Örneğin, yukarıdaki animasyonu hazırlamak iki dakikamı aldı, (gif yapıp buraya koymak ise iki saat, gifleri optimum web formatına sokmak problemli olabiliyor). Max’in kendi render’ı var ama kaliteli render için gereken vRay bilgisini de heybenize eklediniz mi piyasada kolaylıkla iş bulacağınızı düşünüyorum. Biz kursa giderken aşağıdaki Bruce Branit’in yaptığı “World Builder” kısa filmini izleyip gaza gelirdik. Gelecekte insanların 3Ds Max içine girip tasarım yapmaya başlaması an meselesi. O gün tasarım daha kolay olacak. Bekleyelim görelim.

2-)Maya
Aile: Autodesk
Kullanım Alanı: Günümüzün en popüler 3D animasyon programı. Karakter Modelleme, Animasyon, Rigging, Film Efekt, Reklam Sektörü
Özellikleri: Script (kod desteği), bol renklendirme ve animasyon seçenekleri, fizik kurallarına uygun rigging (iskeletleştirme), Mac ve Linux platformları için sürümleri var.

Maya için Max’in animasyon için evrimleşmiş versiyonu diyebiliriz. Piyasada iş ilanlarına baktığınızda 10 tane Max bilen aranıyorsa bunlar içinden 2 tanesi Maya bilen arıyordur. Onlar da inşaat firması değil reklamcılık veya oyun firmasıdır ve %90 İstanbul firmalarıdır. Bu istatistik ülkemizdeki animasyonculuk durumu ve haritası hakkında fikir veriyor: İstanbul’da yaşayan yetenekli bir bebe daha avantajlı.

3-)Cinema 4D7
Firma: Maxon
Kullanım Alanı: Motion graphics (yani film dünyası için), organik modellemelerde yetersiz, burada Maya’nın yardımı gerekiyor. Ama filmcilikte lider.
Özellikleri: Photoshop ve After Effects (Cineware) ile tam uyumlu. Mac bilgisayarlar için de sürümü var.

Kısaca C4D, sade arayüzü sayesinde başlangıç için uygun bir program. Adından da anlaşılacağı gibi sinema endüstrisinde popüler fakat ülkemizde kullanılsa da bunu bilen adamı arayan iş ilanları göremezsiniz. Bunun iki nedeni olabilir: Ya Basit bir program diyip Maya veya Max bilen kolayca adapte olabilir diye önemsemiyorlar ya da işi bilen hemen kapılıyor. Anlayacağınız piyasası belirsiz, fakat kullanan arkadaşlar var.

| ANİMASYON OKULU | 0 Yorum
Video Animasyon
Yazar Hakkında Bilgi
- www.videoanimasyon.com, Ulusal ve uluslararası anlamda başarı kazanmış kısa filmleri, ödüllü animasyon filmleri ve animasyon filmeri, belgeselleri, film yapım ve tekniği konusunda dersleri, (how to?) nasıl yapılır videolarını, özel çekilmiş ders videolarını, sizlerle paylaşmanın yanı sıra, hazırlamış olduğunuz kısa filmler, animasyonlar, belgesel ve diğer sinema türlerindeki amatör videolarını bizimle paylaşarak akademik ve sektörel olarak alanında uzman editörlerimizden eleştirel yorumlar almanızı ve çalışmalarınızı geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Video Animasyon

Bir Cevap Yazın