27. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Başvurular Başladı – Son Başvuru: 31 Temmuz 2015

07 Mar
27. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Başvurular Başladı – Son Başvuru: 31 Temmuz 2015

27. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivaline Başvurular Başladı! Kurmaca, Canlandırma, Belgesel ve Deneysel dallarında 20 dakikayı geçmeyen filmlerle 31 Temmuz 2015 tarihine kadar başvuru gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru İçin:

“İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali”, bugün Türkiye’de gerçekleştirilen uluslararası kısa film festivalleri arasında, en uzun ömürlü ve en deneyimli organizasyon olarak dikkat çekmektedir.


Bu etkinlik, sinema sanatı kapsamında kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan ve yönetmenlerinin yeteneklerini en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan
“kısa film” i desteklemek, ulusal ve uluslararası alanda genç yönetmenlerin seslerini duyurmalarına ortam hazırlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Festival 1978 yılında, IFSAK çatısı altında toplanan bir avunç genç tarafından ulusal alanda başlatılmış, programında önceleri sadece Türkiye de üretilmiş filmlere yer vermiş, gördüğü büyük ilgi üzerine 1988 yılından itibaren de uluslararası kimlik kazanmıştır. Etkinlik aslında 37 yaşındadır.
Hiç ara vermeden 37 yıl sürdürülen bu organizasyon, ülkemizde az rastlanan bir örnek olarak önem kazanmaktadır.

Her yıl Kasım ayında gerçekleştirilen ve bir hafta süren festival boyunca Türkiye’den ve yurtdışından yaklaşık 200 seçkin kısa film gösterilmekte, düzenlenen söyleşiler ve atölye çalışmaları ile genç yönetmenlere deneyimli sinemacıların birikimleri aktarılmaktadır.

Bugüne kadar 5200 civarında kısa film gösterilmiş, yaklaşık 1100 yabancı konuk ağırlanmış, 550 söyleşi, 33 atölye çalışması yaşama geçirilmiştir.

Uluslararası bölümde sadece film gösterimleri vardır. Yarışmalı bölüm yoktur. Yabancı kültür merkezleri aracılığı ile ya da doğrudan festivale başvurma yoluyla elde edilen filmler, özenli bir elemeden geçirilmekte, Türkçe alt yazı yapılan filmler üç ayrı salonda, ikişer kez, yönetmenin de katılımıyla seyirciye sunulmaktadır.

Ulusal bölümde ise kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel filmlerin ayrı ayrı değerlendirildiği bir yarışma bölümü vardır. Seçici kurul tarafından, festivale başvuran tüm ulusal filmler izlenmekte, içlerinden gösterim programına alınacak filmler belirlenmekte, yine aynı kurul tarafından her dalın en iyilerine ödül verilmektedir. Bu yarışmada parasal karşılığı olan bir ödül yoktur. Kazananlara “Festival Onur Plaketi” verilmektedir.

Kısa film alanı sadece amatör sinemacıların ilgi alanı olan bir sinema dünyası değildir. Ülkemizde her ne kadar bu alanın büyük bir bölümünü öğrenci filmleri oluştursa da, dünyanın birçok ülkesinde sinema sektörünün ayrı bir unsuru olarak kabul edilmekte, yapımcı şirketler, TV kanalları, Kültür Bakanlıkları, Yerel Yönetimler tarafından yüksek parasal bütçelerle desteklenmektedir.

Daha Fazla Bilgi İçin. http://istanbulfilm.wix.com/festival

| FİLM FESTİVALLERİ | 0 Yorum
Murat Aytaş
Yazar Hakkında Bilgi
- Research Assistant an Phd. / Ege Üniversitesi. Kısa Filmci, Belgeselci, Yazar. Daha fazla bilgi için. www.murataytas.com

Murat Aytaş

Bir Cevap Yazın