26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Seçici Kurulu

13 Kas
26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Seçici Kurulu

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Seçici Kurulu ( Alfabetik Sıraya Göre )
Prof.Dr.Tül AKBAL SÜALP (Akademisyen / Sinema Yazarı)
26. uluslararası istanbul film festivali
Psikoloji lisansından sonra, City University of New York’ta ve New York Üniversitesinde Sinema ve Kültürel çalışmalar, sosyoloji Yüksek Lisans ve Doktora programlarında; İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji, Marmara Üniversitesi’nde Sinema doktora programlarında okudu. İlgi alanı sinema, medya ve kültürel çalışmalar olup; mekan ve temsil biçimleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Çeşitli kültür, teori ve sinema dergilerinde makaleleri ve “editörlüğünü yaptığı Kültür ve Toplum 1i (Hil,1995) ve Mentalklinik için yaptığı Oyun (2002) derlemeleri, ZamanMekan: Kuram ve Sinema (Bağlam, 2004) kitabı vardır. Ayrıca Özgürlüklerden Kayıplara kitabının üç yazarından biri olduğu gibi, kısa yazınsal bir kitap olan Eksik KitapTuhaf Defter (MudamCamp de Base &:mentalKLİNİK, 2004) adlı çalışmanın da üç yazardan biridir. Taşrada Var bir Zaman (2010), Sınıf İlişkileri Sureti Soldurulmuş bir Resim mi? (2011) ve Devrim Yahut Vasat (2012) gibi derleme kitap çalışmaları vardır. MentalKLİNİK’le birlikte tasarım ve sanat projelerinde katılımcı olarak da bulunmaktadır.
Halen İstanbul’da öğretim üyesi olarak Sinema – TV ve Medya ve Kültürel Araştırmalar alanlarında dersler vermekte ve sinema yazarı (SİYAD üyesi) olarak çalışmaktadır. 2010 yılından beri bir kolektif projesi olan Gezici İletşim Atölyeleri VYZ’nin proje yürütücülüğünü yürütmektedir.
26. uluslararası istanbul film festivali
Bingöl ELMAS ( Belgesel Film Yönetmeni )
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. 1998-2001 yılları arasında ulusal yayın yapan çeşitli televizyon kuruluşlarında çalıştı. 2001-2008 yılları arasında Belgesel Sinemacılar Birliği’nde (BSB) görev aldı. Asmin Film isimli yapımevinde, belgesel sinema alanında yönetmen, yapımcı, metin yazarı olarak üretimler gerçekleştiriyor. Filmografya 2014 Komşu Komşu! – Huu, Hey Neighbour! Belgesel, Documentary, 54’ 2013 Bir Avuç Toprak – A Handful of Land Belgesel Dizisi,13 Bölüm, 26 dk, TRT Belgesel Kanalı Ortak Yapım, Documentary Series – 26 min x 13 Episodes, coproduction with Turkish Radio TV Corporation 2012 Evcilik – Playing House Belgesel, Documentary, 56’ Boston Kültür ve Sanat Festivali – Belgesel Yarışması Mansiyon Ödülü – 2012 Boston Documentary & Short Film Festival, Special Mention of Jury Award, 2012 2010 Pippa’ya Mektubum, My Letter to Pippa Belgesel, 60’, ARTE Fransa – Artıcle Z – Asmin Film Ortak Yapımı Documentary, Coproduction with ARTE France & Article Z, Romanya Uluslararası Film Festivali / Ro – IFF En İyi Belgesel Ödülü – 2010 – Bükreş Romania Intl. Film Festival, Best Documentary Award, 2010 2008 TransAsya ,TransAsia Belgesel, Documentary, 72’ 2005 Ağustos Karıncası, CicadAnt Belgesel, Documentary, 49’ Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Belgesel Ödülü, Antalya Golden Orange Film Festival, Best Documentary Award, Turkey, 2006
26. uluslararası istanbul film festivali
Lamia KARAALİ ( Canlandırma Film Yönetmeni / Akademisyen )
1993 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Rusya Devlet Sinematografi Enstitüsü’nde eğitim gördü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 1997’den beri animasyon dersi veriyor. Aynı tarihte başladığı Sinefekt’te kreatif süpervizör olarak çalışmaya devam ediyor. Son zamanlarda Algida, Danino ve Akbank animasyon reklamlarının yönetmenliğini yaptı.
26. uluslararasi istanbul film festivali
Fırat SAYICI ( Sinema Yazarı )
1979, İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali’nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2003 yılında SkyTürk’te yayınlanan “Cafe Sinema” adlı sinema programında görev aldı. Çeşitli dergi ve internet sitelerinde sinema yazıları yayınlandı. Ulusal bir sinema dergisinde bir süre genel yayın yönetmenliği yaptı. 2006 yılından bu yana Kanal D’de yayınlanan ve Ömür Gedik’in hazırlayıp sunduğu “Cinemania” programının genel koordinatörlüğünü / editörlüğünü yapmakta ve 2008’in Nisan ayından beri de, “Cinedergi”de, yazı işleri müdürü olarak çalışmakta. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden de mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır.
26. uluslararası istanbul film festivali
Erdem TEPEGÖZ ( Yönetmen)
1982’de doğdu, Dokuz Eylül Üniversitesi iktisat mezunu. Prag Sinema Okulunda film atölyesini tamamladı. Uzun süre Yönetmen Yardımcısı olarak çalışan genç yönetmenin, ödüllü üç kısa filmi bulunuyor. İlk uzun metraj filmi ‘Zerre’yi 2012 yılında tamamladı. YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ Zerre – 2012 Antalya 49. Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, En İyi İlk Film Ödülü. 2012Antalya 49. Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, En İyi Yönetmen Ödülü. 2012 Antalya 49. Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, SİYAD En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü. 2012 Antalya 49. Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü. 2012
26. uluslararası istanbul film festivali
Alper TURGUT ( Sinema Yazarı)
Alper Turgut, 1970 yılında Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Turgut, çeşitli dergilerde, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde uzun yıllar, polis-adliye, siyaset ve toplumsal olaylar muhabirliği yaptı. Sinema üzerine yazmaya, 2006 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı, 2009’da Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi oldu. Alper Turgut, halen Evrensel Gazetesi ile Beyazperde ve Cinedergi sitelerinde film eleştirileri yazıyor.
26. uluslararası istanbul film festivali
Yasin Ali TÜRKERİ ( Belgesel Film Yönetmeni )
Açık Radyo ve TRT Ankara Radyosu başta olmak üzere çeşitli radyolarda “Türkiye’de Pop Müziğin Tarihi” konulu programlara katıldı. Mimarlar Odası, ODTÜ, Trakya Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve TAKSAV’da (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf) seminer ve konferanslar verdi. 1999-2000 yıllarında, TRT Ankara Televizyonu için “Bir Varmış Bir Yokmuş Türkiye’de Popüler Batı Müziğinin Öyküsü” adlı 13 bölümlük bir belgesel hazırladı. Danışmanlığını ve sunuculuğunu yaptığı “Kırkbeşlik” adlı arşiv programı, TRT’de iki dönem yayınlandı. Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı’nın cumhuriyetin 75. yılı dolayısıyla yayımladığı “Bilanço 98” başlıklı kitaplar dizisi kapsamında Haziran 1999’da yayımlanan “75 Yılda Değişen Yaşam Değişen İnsan: Cumhuriyet Modaları” ve Kasım 1999’da yayımlanan “Cumhuriyetin Sesleri” adlı kitaplarda makaleleri yer aldı. Yeni Binyıl ve Birgün gazetelerinde yazdı. ESR Film Yapım ve Reklam Tanıtım Ltd. Şirketinde kurumsal tanıtım filmleri de hazırlıyor. Geçtiğimiz yıllarda Gerçek Hikaye, Selam, Üç Kulaklı, Palas Gölü ve Çıralı: Doğala Dönüş isimli filmlerin kurgusunu yapan Yasin Ali Türkeri’nin ilk filmi “Edward’ın Armonisi” Eylül ayında düzenlenen 1001 Belgesel Film Festivali’nde görücüye çıktı.
26. uluslararası istanbul film festivali
Görkem YELTAN (Oyuncu / Yazar)
Konservatuar tiyatro bölümü mezunu olan Yeltan çeşitli diziler, filmler ve oyunlarda rol almıştır. Oynadığı filmlerden Uzak İhtimal ve Eylül filmleriyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştür İki gazetede çocuk edebiyatına ilişkin makaleler yazan yazarın yayımlanmış on altı çocuk kitabı vardır. Şarkı sözü yazarlığı yapmıştır. Senaryo ekibinde yer aldığı Uzak İhtimal filmiyle en iyi senaryo ödülünü de almıştır. Yurtdışında ve ülkemizdeki uluslararası film festivallerinde juri üyeliği yapmıştır.

26. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivalinde Gösterime Girecek Kısa Filmler

Summary
Review Date
Reviewed Item
26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Seçici Kurulu ( Alfabetik Sıraya Göre )
Author Rating
5
| FİLM FESTİVALLERİ | 0 Yorum
Video Animasyon
Yazar Hakkında Bilgi
- www.videoanimasyon.com, Ulusal ve uluslararası anlamda başarı kazanmış kısa filmleri, ödüllü animasyon filmleri ve animasyon filmeri, belgeselleri, film yapım ve tekniği konusunda dersleri, (how to?) nasıl yapılır videolarını, özel çekilmiş ders videolarını, sizlerle paylaşmanın yanı sıra, hazırlamış olduğunuz kısa filmler, animasyonlar, belgesel ve diğer sinema türlerindeki amatör videolarını bizimle paylaşarak akademik ve sektörel olarak alanında uzman editörlerimizden eleştirel yorumlar almanızı ve çalışmalarınızı geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Video Animasyon

Bir Cevap Yazın