19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne Başvurular Başladı / Son Katılım 15 Şubat 2016

21 Ara
19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne Başvurular Başladı / Son Katılım 15 Şubat 2016

Bu yıl 19.uncusu düzenlenecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivaline Başvurular başladı. Uzun metraj, belgesel film, kısa film ve animasyon dallarında yapılacak olan festivale katılabilmenin en önemli koşulu başvuru sahibi yönetmen veya yönetmenlerden birinin kadın olması. Festivale katılacak filmlerin 2014 ve 2015 yıllarında üretilmiş olması gerekiyor.

Festivale başvurmak için filminizin ön izleme DVD kopyası ile doldurduğunuz başvuru formunu Uçan Süpürge adresine gönderebilirsiniz.

Festivale başvurular için son tarih 15 Şubat 2016.

Başvuru Formu ve yönetmeliğe aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi : 15 Şubat 2016
İnternet Sitesi
Başvuru Formu

BAŞVURU YÖNETMELİĞİ

1. AMAÇ VE GENEL ŞARTLAR

1.1. Festival, sinema sanatının çarpıcı dilinden yararlanarak, toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmeyi ve kadın sorunlarına ilişkin tartışmaları yaygınlaştırmayı amaçlar. Sinema sektöründe toplumsal cinsiyet bilincinin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla bu sektördeki kadınların bilgi ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platform yaratmayı, sadece kadın yönetmenleri değil, bu sektöre emek veren yerli ve yabancı sinema kadınlarını birbirleriyle ve seyirci ile buluşturmayı hedefler.

1.2. 19.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 5-12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecektir.
1.3.Kadın yönetmenler tarafından çekilen (ve/veya yönetmenlerinden en az birinin kadın olması koşuluyla) 2014-2015 yapımı uzun metraj, belgesel, kısa film ve canlandırma filmler festivale başvurabilir.
1.4.Festival programına kabul edilen filmler Türkçe elektronik altyazı ile gösterilecektir. Gösterim kopyaları İngilizce altyazılı olmalıdır.
1.5.Başvurular festival web sitesinde yer alan resmi başvuru formu ile yapılır. Başvuru sahipleri Başvuru Formu ve Tanıtım Materyalleri’ni 15 ŞUBAT 2016 tarihine kadar festivale eksiksiz olarak teslim etmelidir. Eksik başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
1.6.Festivale kabul edilen filmler 29 Şubat 2016’dan sonra programdan çekilemez.

 

2. BAŞVURU FORMU VE TANITIM MATERYALLERİ

2.1.Başvuru sahiplerinin ön eleme için aşağıdaki materyalleri 15 ŞUBAT 2016 tarihine kadar festivale göndermeleri gerekmektedir.

• Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu.
• Filmin İngilizce altyazılı DVD kopyası

Başvuru Sahipleri Filmleri programa girdiği takdirde aşağıdaki materyalleri festivale sağlamakla yükümlüdür.

• Filmin gösterim kopyası
• Filmin künyesi
• Filmin özeti ve İngilizce çevirisi
• Filmin İngilizce diyalog listesi
• Filmin fragmanı
• Yönetmenin biyografisi ve filmografisi
• Yönetmenin fotoğrafı (yüksek çözünürlükte dijital ve basılı)
• Filmden fotoğraflar (yüksek çözünürlükte dijital ve basılı)
• Poster (en az 3) ve/veya broşür (en az 10)
• Afişler, broşürler, basın dosyası (basın bülteni, basın eleştirileri)

2.2.Yukarıda belirtilen materyaller iade edilmeyecektir.
2.3.Festival programına kabul edilen filmlerden en fazla 3 dakikalık görüntü, hem filmin hem festivalin tanıtımı için ulusal ya da uluslararası televizyon kanallarında gösterilmek üzere kullanılabilir.
2.4.Festival kataloğunda yayımlanacak yazılar festivalin inisiyatifindedir.
2.5.Festival, hem seçilen filmin hem de festival programının tanıtımını yapmak üzere kendi web sitesinde filme ait fotoğrafları kullanma hakkına sahiptir.

3. FİLM SEÇİMİ

3.1.Festivale katılan tüm filmler Seçici Kurul tarafından değerlendirilir. Başvuru sonuçları festival ekibi tarafından başvuru sahiplerine bildirilir.
3.2.Festival yönetimi seçilen filmlerin gösterim programına karar verir.
3.3.Genel olarak festival programına kabul edilen filmlerin 2 gösterimi yapılır. Ancak festival mekânlarındaki seans olanakları doğrultusunda tek gösterim hakkını saklı tutma yetkisi festivale aittir.
3.4.Festivalin “Her Biri Ayrı Renk” bölümünde yer alan filmlerden, FIPRESCI (Uluslar arası Film Yazarları Federasyonu) Ödülü’nü almaya hak kazanan filmin üçüncü gösterimi Kapanış Töreni’nin ardından yapılır.

4. GÖSTERİM FORMATI

Festival gösterim formatları aşağıdaki gibidir.

UZUN METRAJ
35 mm
DCP

5. FİLM TAŞIMA

5.1.Film kopyaları festivale dağıtımcı firma adresinden gönderiliyor ve kaynağına teslim ediliyorsa taşıma ve gümrük ücretleri festival tarafından karşılanır. Eğer filmin kopyası başka bir festivalden gönderiliyor ise tek yön taşıma ücreti karşılanır.
5.2.Festivale film gönderen katılımcılar kopyanın geri gönderileceği adresi en geç 12 Mayıs 2016 tarihine kadar festival yönetimine bildirmelidir.
5.3.Festival, programa kabul edilen filmlere ait kopyaların, festivale tesliminden kopyayı sağlayan kuruluşa iadesine kadar geçen süre içindeki sigortasından sorumludur.

6. SONUÇ

Festival’e katılan film sahipleri, bu yönetmelik koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Yönetmelik maddelerinde yer almayan konular hakkında Festival Komitesi karar vermeye yetkilidir.
UÇAN SÜPÜRGE ULUSLARARASI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ
Adres: Büyükelçi Sokak, No: 20/6, Kavaklıdere-06700 Ankara / Türkiye Tel: +90 312 427 00 20/ Dahili 11
Faks: +90 312 466 55 61
E-posta: ozlem@ucansupurge.org
http://www.ucansupurge.org
http://festival.ucansupurge.org/turkce/index.php

| FİLM FESTİVALLERİ | 0 Yorum
Murat Aytaş
Yazar Hakkında Bilgi
- Research Assistant an Phd. / Ege Üniversitesi. Kısa Filmci, Belgeselci, Yazar. Daha fazla bilgi için. www.murataytas.com

Murat Aytaş

Bir Cevap Yazın